Прашума Јањ уврштена на УНЕСКО листу природних добара
Одбор за свјетску баштину УНЕСКО, на 44. засједању у Кини, прогласио је Строги резерват природе “Прашуму Јањ” код Шипова природним добром од свјетског значаја. Овај прашумски локалитет је тако постао прво природно добро из Босне и Херцеговине уписано на УНЕСКО Листу свјетске баштине, након Подручја Старог моста Старог града Мостара, Моста Мехмед-паше Соколовића у Вишеграду и Стећака – средњовјековних надгробних споменика који су уписани као културна добра.
Прашума Јањ уврштена je у оквиру проширења локалитета свјетске баштине УНЕСКO „Исконске букове шуме Карпата и других региона Европе“ заједно са локалитетима из Чешке, Француске, Сјеверне Македоније, Пољске и Швајцарске (1133ter). “Исконске букове шуме Карпата и других региона Европе” (1133) тренутно је највеће серијско добро свјетске баштине са укупно 94 локалитета у 18 земаља (Албанија, Аустрија, Белгија, БиХ, Бугарска, Француска, Њемачка, Италија, Хрватска, Чешка, Сјеверна Македонија, Пољска, Румунија, Словачка, Словенија, Шпанија, Швајцарска и Украјина). За прашуму Јањ одређена је заштитна зона од 295 хектара, док “buffer” зона износи 380,7 хектара.
Прашума Јањ је заштићена и домаћим законодавством, према Закону о заштити природе Републике Српске (“Службени гласник РС бр. 20/14) у категорији “строги резерват природе” на површини од 295 хектара.
Више информација:
http://unescobih.mcp.gov.ba/konkursi/default.aspx?id=15354
https://whc.unesco.org/en/list/1133/documents/
https://www.europeanbeechforests.org/
http://e-priroda.rs.ba/en/protectedsites/details/5/strogi-rezervat-prirode-janj/
Претрага
Најновије вијести
- Подводна фауна и флора као мотив поштанских марака
- У примјени нови Закон о заштити природе
- Јавно оглашавање Елабората о утврђивању “Цркве Успења Пресвете Богородице” манастира Добрун културним добром од изузетног значаја
- Одржана промоција књиге Сисари Парка природе “Цицељ“ и окружења
- Учешће Завода у пројекту CultHeRit
Категорије
- Културно-историјско насљеђе (29)
- Остало (1)
- Природно насљеђе (84)