051 247 419 rzzzs@blic.net Вука Караџића 4, Бања Лука 08:00-16:00

Биолошка разноврсност

Биолошка разносврсност (биодиверзитет) је свеукупност свих живих организама који су саставни дијелови еколошких система, а укључује разноврсност унутар врста, између врста, те разноврсност између еколошких система. Очување биолошке разноврсности обезбјеђује се кроз очување пејзажа, очување екосистема (шумских, високопланинских, крашких, ливадских, водених и влажних, осјетљивих и других екосистема), очување дивљих врста и очување генетичке разноврсности и генетичког материјала дивљих врста.

Oчување пејзажа

Очување пејзажа подразумијева планирање и спровођење мјера којима се спречавају нежељене промјене, нарушавање или уништење значајних обиљежја пејзажа, њихове разноврсности, јединствености и естетских вриједности и омогућавање традиционалног начина коришћења пејзажа.

Очување екосистема

Очување екосистема обезбјеђује се очувањем типова станишта у повољном стању, односно обнављањем типова станишта којима је нарушено повољно стање.

Очување дивљих врста

Очување дивљих врста остварује се успостављањем или одржавањем њиховог повољног стања у природи, водећи рачуна о одржавању и обнови довољне разноврсности и распрострањености њихових станишта.

Очување генетичке разноврсности

Очување генетичке разноврсности и генетичког материјала дивљих врста је од интереса за Републику Српску, а спроводи се у складу са начелима одрживог развоја и праведне расподјеле користи од коришћења генетичких извора.

 

 

Разлози заштите биодиверзитета

Фундаментални - биодиверзитет као феномен укључује разноврсност еколошких интеракција, које су се у дугогодишњој еволуцији успостављале између различитих органских врста и које у ствари  чине основу постојања, сложености, стабилности, и функционисања сваког појединачног екосистема, биома, односно биосфере у цјелини. Без биодиверзитета нема биогеохемијских циклуса.

Апликативни разлози - треба препознати у чињеници да је цјелокупна еволуција органске врсте Homo sapiens, а самим тим и људске цивилизације у цјелини, како у прошлости, садашњости, тако и у будућности везана за коришћење широког спектра биолошких ресурса. Гени, врсте и екосистеми који имају актуелну или потенцијалну вредност за човјека представљају физичке манифестације глобалног биодиверзитета, односно биолошке ресурсе.

Научни разлози -  Одговор научника на питање: “Колико може бити максимално врста, односно њихових популација у екосистему?” и “Који фактори одређују различите степене разноврсности у конкретним екосистемима?” имају огроман значај обзиром на све већу угроженост природних екосистема. Познавање биодиверзитета је темељ заштите екосистема у што изворнијем облику. Осим тога, свака органска врста представља стварни или потенцијални објекат за различита научна истраживања у биологији. Глобална стратегија очувања биодиверзитета темељи се на појединачним научним истраживањима.

Естетски и културни разлози - Висок диверзитет не значи само већи број  посебности, већ уједно комплекснији ниво еколошког склада међу толиким различитостима, остварен кроз динамичне процесе еволуције. Врховна, вјечита и трајна тежња људског духа усмјерена је ка општем и јединственом,  узвишеном складу зато и код људи без еколошког образовања већ постоји урођен, инстинктивно позитиван однос према разноврсности живог свијета. Свеукупна разноликост посебности као оличење хармоније стваралаштва природе представља неопходан подстицајни естетски и етички квалитет живота. Слоган “разноврсно је лијепо” је стога лако прихватљив на свим тачкама земљине кугле, у свим културама и цивилизацијама.

Основни разлози губитка биодиверзитета и ишчезавања врста

  • Habitat alteration (промјене станишта)
  • Invasive species (инвазивне врсте)
  • Pollution (загађивање)
  • Population growth of human (демографски раст становништва)
  • Overexploitation (претјерана експлоатација)