Теренско истраживање долине Таре и Љубишње
Стручни тим Републичког завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа и ангажовани сарадници током јула обавили су вишедневна теренска истраживања у југоисточном дијелу општине Фоча, односно граничном појасу према Црној Гори. Циљ ових истраживања јесте утврђивање вриједности подручја чију окосницу чини клисурасто-кањонска долина ријеке Таре, са околним високим површима, са којих се дижу високи планински гребени и врхови од којих је најзначајнија планина Љубишња. У геоморфолошком смислу, подручје захвата највиши дио Динарске области, односно појас Површи и брда које су рашчлањене дубоким кањонским долинама Таре и њених притока.
Водиче и другу логистичку помоћ на терену обезбиједило је Шумско газдинство „Маглић“ из Фоче, које је највећи и најзначајнији корисник овог подручја.
По завршетку теренских истраживања, слиједи рад на Студији за проглашење заштићеног подручја коју ће израдити Завод. Ове активности се спроводе у оквиру пројекта Глобалног фонда за животну средину (GEF) и Уједињених нација за животну средину у БиХ (United Nations Environment Programme – UNEP) „Постизање очувања биолошке разноврсности кроз успостављање и ефикасно управљање заштићеним подручјима и изградњу капацитета за заштиту природе у Босни и Херцеговини“ а чији је основни циљ ширење мреже заштићених подручја.
Заштита подручја кањона Таре и планине Љубишње планирана је и Просторним планом Републике Српске до 2025. године.
Related Posts
Претрага
Најновије вијести
- Спелеоронилачка експедиција у СП “Врела Сане”
- Јавно оглашавање ЕЛАБОРАТ О УТВРЂИВАЊУ НЕПОКРЕТНОГ КУЛТУРНОГ ДОБРА – ЗГРАДА ЦРКВЕНОШКОЛСКЕ ОПШТИНЕ У ГРАДИШЦИ У КАТЕГОРИЈИ ОСТАЛА КУЛТУРНА ДОБРА
- Завршна манифестација пројекта „Подршка рестаурацији и конзервацији најстарије европске врсте дрвећа – Панчићева оморика (Picea omorika)“
- Подводна фауна и флора као мотив поштанских марака
- У примјени нови Закон о заштити природе
Категорије
- Културно-историјско насљеђе (30)
- Остало (1)
- Природно насљеђе (86)