Завршна манифестација пројекта „Подршка рестаурацији и конзервацији најстарије европске врсте дрвећа – Панчићева оморика (Picea omorika)“ одржана је 12. и 13. септембра 2024. године на Шумарском факултету Универзитета у Бањој Луци, који се налази у оквиру заштићеног подручја Споменик парковске архитектуре „Универзитетски град“. У првом дијелу манифестације, 12. септембра, отворена је едукативна изложба фотографија под називом „Панчићева оморика – прича живота“, која се може посјетити до 20. септембра у холу Шумарског факултета.

Током завршне конференције пројекта, 13. септембра 2024. године одржане су презентације у оквиру којих је, између осталог представљен пројекат и његови резултати те циљеви и препоруке у будућем газдовању овом врстом.  Као резулат тога, публиковане су „Смјернице за очување Панчићеве оморике in situ“.

Иначе, истраживање током трајања пројекта је вршено у Републици Српској и  Србији на укупно 5 популација, при чему су у свакој популацији одабране двије огледне површине које се налазе у различитим еколошким условима. Током три година истраживања прикупљено је неколико милиона података са аутоматских мјерних уређаја из популација које су претрпјеле пожар, које су мале, угрожене и на ивици опстанка те популације на којима постоји природна обнова. Истовремено су прикупљани подаци о вегетацији кроз фитоценолошка истраживања.

Пројекат је реализован од стране више партнера: Републичког завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа Републике Српске, Шумарског факултета Универзитета у Бањој Луци, Центра за животну средину, ЈПШ „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац, Арбор Магна, Национали парк „Тара“, Планинарски клуб „Тара“, Национални парк „Дрина“ и УГ „Еко центар“ Вишеград.  Швајцарска фондација „Франклинија“ је финансирала овај пројекат.

Опширније о пројекту може се погледати ОВДЈЕ.

Смјернице за заштиту Паничеве оморике in situ могу се преузети ОВДЈЕ.

Фотографије (аутори А. А. Драгомировић, Д. Десница, А. Ћурић):