
У Неуму одржани Дани управљача заштићених подручја
Седми по реду, сада већ традиционални, Дани управљача заштићених подручја из Републике Српске и Федерације Босне и Херцеговине одржани су 21. и 22. маја 2025. године у Неуму. Као и прошле године организацију и финансијску подршку Данима управљача пружио је Програм Уједињених нација за одрживи развој (UNDP) у оквиру Пројекта „Одрживо управљање заштићеним подручјима“. Тиме је настављено са праксом организовања ове манифестације, која окупља представнике заштићених подручја, али и надлежних институција, удружења грађана и невладиних организација која се баве питањима заштите природе.
Поздравне говоре испред надлежних министарстава имале су Жељка Стојичић у име Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске и Зинета Мујаковић испред Министарства околиша и туризма Федерације БиХ.
Тема овогодишњег Дана управљача била је удруживање управљача заштићених подручја на ентитетском нивоу, у складу са надлежностима у области заштите природе. Предсједници удружења Славиша Опачић (за Републику Српску) и Амарилдо Мулић (за Федерацију БиХ) представили су удружења, њихове органе те стратешке циљеве развоја. Првог дана организована су online предавања која су уприличили представник ЕУРОПАРК Федерације (EUROPARC Federation) Federico Minozzi и Међународне уније за заштиту природе (IUCN) Mike Appletton, те директор регионалне организације управљача заштићених подручја „Паркови Динариди“ Зоран Мрдак, са циљем упознавања новооснованих удружења са могућностима и начинима удруживања те препорукама за примјену међународних стандарда у области заштите природе.
Такође, током првог дана, предсједник Удружења заштићених подручја Републике Српске потписао је меморандуме о сарадњи са Републичким заводом за заштиту културно-истријског и природног насљеђа те са регионалним удружењем Паркови Динариди. Пар дана прије иста врста споразума потписана је и са Шумарским факултетом Универитета у Бањој Луци. Суштина споразума прије свега огледа се у подстицању потписница у научној, стручној и пословној сарадњи у области заштите природе са циљем подизања капацитета како самог Удружења, тако и чланица Удружења.
Другог дана манифестације, управљачи су упознати, од стране представника надлежних министарстава, са одредбама новог Закона о заштити природе Републике Српске који је ступио на снагу у јуну прошле године те са измјенама и допунама федералног Закона о заштити природе.
Како је Панчићева оморика, од стране Владе Републике Српске, проглашена врстом од републичког значаја, и како јој је на тај начин Влада Републике Српске дала још већи значај, начелник Одјељења за природно насљеђе у Републичком заводу за заштиту културно-истријског и природног насљеђа Драган Ковачевић представио је активности Завода и партнерских организација, на заштити и очувању оморике које су резултат пројекта „Подршка рестаурацији и конзервацији најстарије европске врсте дрвећа – Панчићева оморика (Picea omorika)“.
На крају манифестације, учесници су посјетили Парк природе „Хутово блато“, гдје је присутне директорица Ирена Розић, упознала о основним вриједностима овог заштићеног подручја, док су учесници имали прилику да се вожњом чамицима и сами увјере у љепоту и значај једног од три Рамсарска подручја у Босни и Херцеговини.
Фотографије:
Претрага
Најновије вијести
- Учешће Завода на скупу „Планска и нормативна заштита простора и животне средине“ у Вршцу, Србија
- У Неуму одржани Дани управљача заштићених подручја
- Јавно оглашавање ПРИЈЕДЛОГ ЗА УТВРЂИВАЊЕ НЕПОКРЕТНОГ КУЛТУРНОГ ДОБРА – ОСТАЦИ ЦРКВЕ СВЕТОГ ИГЊАТИЈА БОГОНОСЦА КУЛТУРНИМ ДОБРОМ У КАТЕГОРИЈИ ОСТАЛА КУЛТУРНА ДОБРА
- Панчићева оморика проглашена врстом од републичког значаја
- Спелеоронилачка експедиција у СП “Врела Сане”
Категорије
- Културно-историјско насљеђе (31)
- Остало (1)
- Природно насљеђе (89)