Спелеоронилачка експедиција у СП “Врела Сане”
Од 26. до 29. септембра 2024. године одржана је још једна спелеоронилачка експедиција у хидролошки активној пећини Мрачај у заштићеном подручју Споменик природе “Врела Сане”, као наставак досадашњих истраживања.
Пећина Мрачај је до 2012. године истражена у дужини од 400 метара и до дубине од 26 метара (која варира у зависности од подземне воде), након чега су спелерониоци дошли до изразито јаког водопада висине око 3 метра након којег технички нису могли да наставе тадашњу експедицију.
Већ 2023. године, са савременом и лакшом опремом која укључује дијелове за сухо и подводно истраживање, наставља се истраживање Мрачаја које су водили свјетски и лиценцирани спелеорониоци Осама Гобара и Мауро Бордигон, уз логистичку подрушку Ронилачког клуба „БУК“ и Karst Odyssey. Истражено је додатних 500 метара ове фасцинантне пећине, и откривена су нова четири пролаза, од којих су истраживачи били базирани на основни и највећи, ронећи и савладавајући потопљене и сухе дијелове пећине са свом ронилачком опремом, успјели су поставити линију и утврдити да се пећина протеже даље у дужину.
Ове године истраживања су дневно трајала до четири сата, с обзиром да је већи дио линије постављен. Истражено је додатних 150 метара главног канала, након којег су истраживачи дошли до сухог дијела пећине, са увијеним високим зидом. Претпоставка је да је такав зид настао радом воде, која при високим водама пуни систем из нама физички неприступачних дијелова, те је на овом дијелу истраживање пећине завршено. Укупна дужина приступачног система пећине Мрачај износи 1 350 метара, а пећина се од свог улаза простире у смјеру сјеверо-источно.
Организатори истраживања и домаћини овог истраживања су: Републички завод за заштиту културно-историјског и природног насљеђа, Центар за животну средину, Ронилачки Клуб “БУК”, Karst Odyssey и Визитор Центар Пецка.
Иначе, Споменик природе „Врела Сане” проглашен је 2021. године и обухвата површину од 320,69 ha на територијама општина Мркоњић Град и Рибник. Подручје је стављено под заштиту ради очувања репрезентативних хидрогеолошких, хидролошких и геоморфолошких обиљежја. Основна вриједност подручја је извориште ријеке Сане, односно три карстна врела која се убрајају међу најјача врела у Републици Српској. Најзначајнији подземни карстни облик је управо пећина Мрачај, која се налази пар стотина метара низводно од врелске зоне, на десној долинској страни ријеке Сане. За вријеме високог нивоа подземних вода пећине Мрачај, вода на улазу у пећину извире на површину и тече током од око 230 m до ушћа у Сану. Управљачи заштићеног подручја су Шумско газдинство „Лисина“ и Шумско газдинство „Рибник“.
Фотографије:
Претрага
Најновије вијести
- Спелеоронилачка експедиција у СП “Врела Сане”
- Јавно оглашавање ЕЛАБОРАТ О УТВРЂИВАЊУ НЕПОКРЕТНОГ КУЛТУРНОГ ДОБРА – ЗГРАДА ЦРКВЕНОШКОЛСКЕ ОПШТИНЕ У ГРАДИШЦИ У КАТЕГОРИЈИ ОСТАЛА КУЛТУРНА ДОБРА
- Завршна манифестација пројекта „Подршка рестаурацији и конзервацији најстарије европске врсте дрвећа – Панчићева оморика (Picea omorika)“
- Подводна фауна и флора као мотив поштанских марака
- У примјени нови Закон о заштити природе
Категорије
- Културно-историјско насљеђе (30)
- Остало (1)
- Природно насљеђе (86)