Биодиверзитет може да буде у средишту одрживог развоја, међутим за то су потребна систематска рјешења и различити механизми који обезбјеђују задржавање и инвестирање средстава у очување животне средине. Овај нови водич се бави низом додатних финансијских инструмената који могу да помогну при планирању финансирања биодиверзитета, екосистема и заштићених подручја, као вид улагања у одрживи развој.
Публикација даје увид у финансијске механизме који су се показали корисни у пракси и за које се чини да имају највећи потенцијал да се користе у очувању животне средине и одрживог развоја на Западном Балкану, поред стандардних извора доступних у оквиру јавних финансија. Наиме, финансирање из буџета не може да задовољи све трошкове и потребе очувања природних добара, стога је нужно да се исти унаприједи и допуни.
Такође, постоји значајан потенцијал у привлачењу нових финансијских извора удруживањем снага, односно кроз регионалну сарадњу. Европски Зелени договор (Green Deal) и Зелена агенда за Западни Балкан (Green Agenda for the Wеstern Balkans) је извјесно један од начина да се животна средина више позиционира на листи приоритета у политичкој агенди.
Водич пружа информације о моделима одрживог финансирања, односно приказује студије случаја и примјере из стварног живота на илустративан начин, прије свега у јавном сектору, али и другим секторима који се баве планирањем заштите животне средине и (економским) развојем. Публикација на сажет и једноставан начин описује научене лекције, извучене поуке и препоруке, као и преглед потреба и могућности одрживог финансирања биодиверзитета, екосистема и заштићених подручја на Западном Балкану. Водич садржи и појмовник са дефиницијама из области биодиверзитета, екосистема, заштићених подручја и финансија.
Регионалне савјетодавне, стручне и научне платформе, као и платформе цивилног друштва, конкретно радна група за биодиверзитет Југоисточне Европе (BDTF SEE) и експертска група за процјену и вредновање услуга екосистема (ЕSAV EG), затим платформе BIMR и BioNET, дале су пуну подршку процесу израде водича, кроз мапирање потреба, као и одабиру регионално примјењивих механизама одрживог финансирања биодиверзитета, екосистема и заштићених подручја.
BDTF SEE чине номиновани представници влада Западног Балкана који се баве очувањем биодиверзитета и заштите природе, који су активно учествовали у овом процесу и дали стратешки допринос. Огроман допринос је дошао и од стране других релевантних организација које раде у региону, а посебно Регионалне канцеларије за Источну Европу и Централну Азију Међународне уније за заштиту природе (IUCN ЕCARO).
Процес израде документа и публиковања водича реализован је у оквиру Отвореног регионалног фонда за Југоисточну Европу – Спровођење споразума о биодиверзитету (ОRF-BDU), који финансира Савезно министарство за сарадњу и развој (BMZ) Републике Немачке, а спроводи га Њемачко друштво за међународну сарадњу (GIZ).
Vodic za odrzivo finansiranje biodiverziteta ekosistema i zasticenih podrucjaPojmovnik Vodic za odrzivo finansiranje biodiverziteta