Теренска истраживања Требевића и Црвених стијена
Стручни тим Одјељења за заштиту природног насљеђа Завода обавио је у периоду од 16. до 20. маја 2022. године теренска истраживања на подручју више општина које се налазе у саставу Града Источно Сарајево.
У фокусу је био обилазак терена за потребе израде Студије за заштиту подручја Требевић, чији обухват се налази на територијама општина Источни Стари Град, Источно Ново Сарајево и Пале. Планирано заштићено подручје Требевић се највећим дијелом налази на истоименој планини, чији највиши врх износи 1629 метара надморске висине. Планина је геоморфолошки позиционирана у средишњем планинско-котлинском дијелу динарског планинског система, у унутрашњим Динаридима, са карактеристичним правцем пружања југоисток-сјеверозапад. Основу заштићеног подручја чини већи дио Требевића, у дијелу који се налазу у Републици Српској, односно до међуентитетске границе са Федерацијом БиХ, уз додатак долине ријеке Миљацке и њених десних притока које припадају обронцима Романије. Ријека Миљацка и њене саставнице, Мокрањска и Паљанска Миљацка изградиле су долине које на великом дијелу имају клисурасто-кањонасте карактеристике. Унутар планираног заштићеног подручја, на дијелу тока Паљанске Миљацке, налази се значајан геоморфолошки облик, прераст који је под називом Камени свод на Миљацки био заштићен 1955. године у тадашњој СР БиХ. Иницијативу за заштиту Требевића поднио је Град Источно Сарајево.
У оквиру овог службеног путовања, извршен је теренски обилазака још једног, просторно мањег локалитета за који је такође у току израда Студије за заштиту. Ријеч је о подручју Црвене стијене којe чини врло стрми, на значајном дијелу и окомити стјеновити одсјек у западном дијелу Романије. У административно-територијалном смислу, подручје планирано за заштиту налази се на територијама општина Соколац и Пале.
Веома активна и обимна теренска истраживања употпуњена су обиласком два постојећа заштићена подручја – споменика природе која се налазе на Сокоцу, и то Гирске пећине и Пећине под липом. Том приликом извршен је редован стручни надзор, који се спроводи у складу са одредбама Закона о заштити природе.
Претрага
Најновије вијести
- Подводна фауна и флора као мотив поштанских марака
- У примјени нови Закон о заштити природе
- Јавно оглашавање Елабората о утврђивању “Цркве Успења Пресвете Богородице” манастира Добрун културним добром од изузетног значаја
- Одржана промоција књиге Сисари Парка природе “Цицељ“ и окружења
- Учешће Завода у пројекту CultHeRit
Категорије
- Културно-историјско насљеђе (29)
- Остало (1)
- Природно насљеђе (84)