Споразум Завода и Града И. Сарајево о изради Студије заштите Парка природе “Требевић”
Споразум о сарадњи у сврху израде Студије заштите за проглашење Парка природе „Требевић“, потписали су 8. децембра 2021. године у Источном Сарајеву, градоначелник овог Града Љубиша Ћосић и Јасна Милешевић, директорица Републичког завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа Републике Српске. Планирано заштићено подручје налази се на територији општина Источно Ново Сарајево, Источни Стари Град и Пале које су у саставу Града Источно Сарајево.
Директорица Милешевић је истакла да ће се стручни тим Завода својски ставити на располагање у циљу завршетка овог посла, поштујући законску регулативу која дефинише ову област, у првом реду Закон о заштити природе. Истакла је да је посебно радује чињеница да су представници локалних заједница са овог дијела сарајевско-романијске регије покренули иницијативу за заштиту подручја Требевића и да ће се из буџетских средстава финансирати свеобухватна истраживања за потребе израде Студије заштите. Завод је посљедњих година, поред редовних активности, много урадио на промоцији значаја очувања и заштите природних добара.
Градоначелник Ћосић је рекао да ће Градска управа Источно Сарајево, у оквиру својих надлежности, пружити сву потребну подршку у даљим активностима на овом пројекту, али и развоју Требевића уопште, додавши да је о овој теми недавно разговарао са начелницима општина Пале, Источни Стари Град и Источно Ново Сарајево.
Поред заштите Требевића, споразум подразумијева и заједничке активности на заштити, очувању и управљању културно-историјским и природним насљеђем на подручју Источног Сарајева, попут стећака, Споменика природе „Пећина Орловача“, Пећине – извора Мокрањска Миљацка, извора Паљанске Миљацке, Јахорине и Равне планине.
Заштита подручја планине Требевић планирана је и важећим Измјенама и допунама Просторног плана Републике Српске до 2025. године.
Претрага
Најновије вијести
- Јавно оглашавање ЕЛАБОРАТ О УТВРЂИВАЊУ НЕПОКРЕТНОГ КУЛТУРНОГ ДОБРА – ЗГРАДА ЦРКВЕНОШКОЛСКЕ ОПШТИНЕ У ГРАДИШЦИ У КАТЕГОРИЈИ ОСТАЛА КУЛТУРНА ДОБРА
- Завршна манифестација пројекта „Подршка рестаурацији и конзервацији најстарије европске врсте дрвећа – Панчићева оморика (Picea omorika)“
- Подводна фауна и флора као мотив поштанских марака
- У примјени нови Закон о заштити природе
- Јавно оглашавање Елабората о утврђивању “Цркве Успења Пресвете Богородице” манастира Добрун културним добром од изузетног значаја
Категорије
- Културно-историјско насљеђе (30)
- Остало (1)
- Природно насљеђе (85)