Ријеч директора
Оптимизам је оно што је обиљежило ову ”заводску” годину. Ни у једном тренутку нисмо поклекли пред изазовима пандемије, него смо све своје, додуше скромне капацитете, усмјерили на заштиту и промоцију културне и природне баштине Републике Српске.
Кад кажем скромне капацитете, не мислим на квалитет стручних сарадника који одговорно и професионално врше своје послове у Заводу, него на њихов мали број и минимална материјална срeдства којима располажемо. Међутим, и у таквим околностима успјели смо да се у току године која је иза нас упустимо у израду пројектне документације за обнову и санацију више објеката од којих посебно истичем кућу у којој је одржано прво засједање ЗАВНОБИХ-а у Мркоњић Граду.
Посебно ме радује сарадња са Епархијом пакрачко-славонском која се првенствено огледа у изради пројектне документације за обнову Српске школе у Јасеновцу, а која ће представљати мало уздарје српском народу.
Имамо одличну сарадњу и са парохијом у Љубињу, која неуморно ради на очувању културне баштине те смо их подржали пројектом будуће сталне музејске поставке.
Прољетос смо извршили рекогносцирање градишке и србачке општине у циљу сређивања евиденције заштићених добара и евидентирања нових. Изненадило нас је богатство наших крајева – огромно археолошко, градитељско и природно насљеђе је наша лична карта пред цијелим свијетом и на то требамо бити поносни.
У припреми је и фотомонографија о заштићеним некрополама са стећцима са UNESCO листе на подручју Републике Српске. Она би требала бити објављена на јесен 2021. године. До сада, није објављена озбиљнија монографија која се бави овим сегментом наше културне баштине од стране институција Републике Српске.
Оно што је свакако обиљежило ову годину јесте и усмјеравање Завода ка различитим адресама према којима смо упутили више пројектних апликација. Свјесни чињенице да се у пандемији, због приоритетнијих ствари не можемо ослањати искључиво на буџертска средства одлучили смо се на овај корак – који се показао изузетно плодотворним и корисним. Овај вид рада до сада није био заступљен у Заводу, јер смо се ослањали на властита средства за програмске активности. На овај начин проширићемо наше радне ангажмане и настојати вратити дио старе славе Завода, када смо били носиоци и пројектних и изведбених активности на нашем непокретном културном благу.
Што се рестаураторско-конзерваторских радова тиче ове године је саниран споменик жртвама усташког и нацистичког терора у Хашанима, отприлике у исто вријеме када су извођени радови на обнови родне куће Бранка Ћопића.
Специфичност нашег Завода у односу на друге Заводе у регији јесте и чињеница да код нас, под једним кровом, сапостоје одјељења која се баве и заштитом културе – али и заштитом природе.
Оно на шта сам посебно поносна јесте рад Одјељења за заштиту природе. Пракса ширења заштићених подручја у циљу приближавања европским и свјетским бројкама настављена је и ове године. Ту првенствено мислим на проглашење новог заштићеног подручја – Парк природе Орјен. Осим тога вршена су и теренска истраживања Таре и Љубишње; Гостиља на Озрену. Ове године усвојена је и Уредба о строго заштићеним и заштићеним дивљим врстама на којима је Завод кроз стручне активности радио од 2017. године.
Потписали смо и два протокола о сарадњи, са Републичком управом за геодетске и имовинско-правне односе и Републичким заводом за геолошка истраживања који ће нам у великој мјери олакшати обављање свакодневних активности.
Будући да смо свјесни да вријеме у коме живимо захтјева већу транспарентност и доступност информација и података одлучили смо се на убрзавање процеса дигитализације наше богате грађе – коју љубоморно чувамо а која покрива период од готово пола вијека.
Дакле, евидентно је да је и у овој години, у условима пандемије, Завод радио пуним капацитетом и да ће се резултати тог рада најбоље видјети 2021. године, када ће се приступити реализацији пројеката за које смо добили средства – првенствено обновом куће у Мркоњић Граду у којој је одржано засједање ЗАВНОБИХ-а.
Драго ми је што се у периоду од када сам преузела руковођење Заводом ствари полако враћају на своје мјесто и што предан рад даје своје прве резултате. Надам се да ћемо истим темпом наставити и 2021. године.
Related Posts
Претрага
Најновије вијести
- Јавно оглашавање ЕЛАБОРАТ О УТВРЂИВАЊУ НЕПОКРЕТНОГ КУЛТУРНОГ ДОБРА – ЗГРАДА ЦРКВЕНОШКОЛСКЕ ОПШТИНЕ У ГРАДИШЦИ У КАТЕГОРИЈИ ОСТАЛА КУЛТУРНА ДОБРА
- Завршна манифестација пројекта „Подршка рестаурацији и конзервацији најстарије европске врсте дрвећа – Панчићева оморика (Picea omorika)“
- Подводна фауна и флора као мотив поштанских марака
- У примјени нови Закон о заштити природе
- Јавно оглашавање Елабората о утврђивању “Цркве Успења Пресвете Богородице” манастира Добрун културним добром од изузетног значаја
Категорије
- Културно-историјско насљеђе (30)
- Остало (1)
- Природно насљеђе (85)