Израда Студије за проглашење Заштићеног станишта „Громижељ“
Назив пројекта | Израда Студије за проглашење Заштићеног станишта „Громижељ“ |
Врста документа | Стручна основа – студија |
Циљ пројекта | Заштита подручја |
Година израде | 2017. |
Umbra krameri – мргуда је данас врло ријетка и угрожена врста рибе. У цијелој Европи Umbra има статус угрожене врсте и под најстрожијим је режимом заштите (ЕН). Уредбом Бернске конвенције Аpendix I – Аnnеx I, стављена је на листу је заштићених врста. На подручју Србије Umbra krameri трајно је заштићена као природна ријеткост Србије.
Настањује мочварне и забарене, вегетацијом богате дијелове вода замуљеног дна. Насељава слив Дунава и Дњепра, тј. југоисточни дио Европе (Блатно и Нижидерско језеро), доњи ток Дњепра, дио Мађарске, Чешке и Словачке. У окружењу постоје подаци за присуство Umbre у Хрватској, на Мури. За подручје Србије, према ранијим подацима, Umbra се налазила у сливу Дунава, долини Млаве, Пека и доње Тисе. Прве податке о присуству мргуде у Србији дао је Јосиф Панчић (1860) за Неготинско блато, а други налаз биљежи Медић (1896) у плавној зони Саве код Сурчина. Данас мргуда у Србији живи једино у водотоку Засавица, који је 1997. год проглашен Специјалним резерватом природе, добром од изузетног значаја за Републику Србију.
сим тога, на истрживаном подручју констатован је знатан флористички биодиверзитет. Установљено је више од 450 васкуларних биљних врста. Од тога, на Прелиминарној листи васкуларних биљака за Црвену књигу БиХ (Шилић, 1992–96) налазе се врсте Hottonia palustris L. – ребратица, Telypteris palustris Schott. – мочварна папрат, Nuphar luteum Sm. – жути локвањ са статусом (VU). То су угрожене или рањиве врсте које живе на веома стаништима осјетљива и на најмање негативне појаве, које би те врсте сврстале у категорију Е или категорију ЕХ, што значи ишчезла врста. Hotonia palustris у Бугарској има категорију ишчезле врсте (EX). Она је веома значајна за специјски биодиверзитет и зато је неопходно, што хитније, заштитити њено станиште, а самим тим и врсту. Значајно је истаћи присуство реликтне врсте Urtica kioviensis, која је уједно панонски ендем, чији ареал завршава управо у Перипанонском региону.
Поред мргуде, у обухвату истраживаног подручја констатован је и знатан фаунистички диверзитет, а посебне вриједности тог простора су Circus aeruginosus Linnaeus 1758. – еја мочварица (Анекс I Директиве о птицама и Апендикс II Бернске конвенције), Ciconia nigra Linnaeus, 1758. – црна рода (црвена листа IUCN у категорији посљедња брига LC, Анекс I Директиве о птицама и Апендикс II CITES), Ardea purpurea Linnaeus, 1766. – црвена чапља (црвена листа IUCN у категорији посљедња брига LC, Анекс I Директиве о птицама), Egretta garzetta Linnaeus, 1766. – мала бијела чапља (црвена листа IUCN у категорији посљедња брига LC, Анекс I Директиве о птицама).