Републички завод за заштиту културно-историјског и природног насљеђа у сарадњи са Републичким заводом за геолошка истраживања израдио је прелиминарну верзију приједлога Правилника о Инвентару објеката геонасљеђа у Републици Српској и упутио га надлежном Министарству за просторно уређење, грађевинарство и екологију на даље поступање.

Доношење овог подзаконског акта, којим се прописују садржај и начин вођења Инвентара је обавеза прописана чланом 45. Закона о заштити природе („Службени гласник РС“ бр. 20/14). Објекти геонасљеђа су дефинисани као локалитети и подручја са геолошком, геоморфолошком, хидролошком, педолошком и посебном антрополошком вриједношћу од научног, едукативног, културног или естетског значаја.

За потребе Правилника, ови објекти се разврставају у складу са подјелом Националног савјета за геонасљеђе Републике Српске као: палеобиолошки, геоморфолошки, палеоеколошки, петролошки, стратиграфски, минералошки, структурни, економски и геоархеолошки.

Правилником се прописује садржај Листе објеката и Евиденционог картона који се води за сваки појединачни објекат геонасљеђа, као и поступак вођења, уписивања или брисања објеката.

Врло значајно је то што ће се вршити вредновање (рангирање) сваког објекта на основу критеријума које је израдио стручни тим из два Завода и то на основу двије групе критеријума –  научне и додатне  вриједности. Научна вријеност се процјењује кроз 5 параметара: геолошка припадност, степен истражености, ниво заинтересованости јавности, ниво заштите и статус. Критеријум додатне вриједности процијењен је кроз 6 параметра: атрактивност,  степен угрожености,  инфраструктура – приступачност,  други објекти у окружењу и естетски доживљај.

Валоризација и евалуација објеката геонасљеђа врши се бодовањем на основу сваког наведеног параметра, и то тако да један објекат може имати максимално 100 бодова. На основу броја освојених бодова, објекти геонасљеђа би се разврставали у објекте највишег, међународног, потом националног, регионалног и на крају локалног значаја.

Усвајање Правилника о Инвентару објеката геонасљеђа веома би допринијело инвентаризацији, те очувању и заштити геодиверзитета, као значајном дијелу природе. Заштита објеката геонасљеђа спроводи се и кроз заштиту подручја (најчешће се штите као споменици природе али могу и у другим категоријама) као и заштитом минерала и фосила. До сада је у Републици Српској заштићено 12 споменика природе са геолошком, односно геоморфолошком вриједношћу и сви су спелеолошки објекти. Објекти геонасљеђа се налазе и у већини просторно већих заштићених подручја, попут националних паркова и паркова природе а овим Правилником би били препознати и издвојени на основу свог значаја и вриједноси.