Информациони систем заштите природе Републике Српске допуњен је током 2021. године са два нова модула. Ријеч је о модулу заштићених и строго заштићених врста и модулу угрожених врста (црвене листе), који су успостављени кроз пројекат финансиран од стране Глобалног фонда за животну средину (GEF), те имплементиран од стране Програма Уједињених нација за животну средину (UNEP). Од почетка успостављања Информационог система 2018. године до данас, у функцији је 6 модула, а доступни су на страници http://e-priroda.rs.ba/.

Модул заштићене врсте садржи врсте које су заштићене Уредбом о строго заштићеним и заштићеним врстама Републике Српске  (“Службени гласник Републике Српске” број: 65/20). Према Уредби то су дивље врсте које су угрожене или могу постати угрожене, које имају посебан значај из генетичког, еколошког, екосистемског, научног, здравственог, економског и другог аспекта, те се штите као строго заштићене дивље врсте или заштићене дивље врсте. За потребе Уредбе експертски тимови су процјењивали врсте користећи критеријуме које је израдио Републички завод за заштиту културно-историјског и природног насљеђа, а резултат тимског рада су заштићени и строго заштићени таксони који су на систематичан начин представљени у овом модулу. Поред статуса заштите у складу са прописима из области заштите природе у Републици Српској, сви таксони носе податак о заштити према прописима из других области, статусу заштите према међународним конвенцијама, статусу заштите у Федерацији БиХ и земљама региона, уколико такви статуси постоје.

Модул угрожене врсте садржи врсте које се под тим именом налазе на Уредби о Црвеној листи заштићених врста флоре и фауне Републике Српске (“Службени гласник Републике Српске” број: 124/12). Ријеч је о списку врста који је добијен процјеном врста према унапријед одабраним критеријумима. Таксони са списка нису пролазили процјену према правилима и критеријима које прописује IUCN. Стога ове врсте немају додијељену категорију угрожености према поменутим стандардима, али представљају врсте за које је потребно урадити процјену. Поред ознаке „Црвена листа РС: ДА“ која указује на присуство таксона на поменутој Уредби, за све таксоне је дата категорија угрожености на Глобалној црвеној листи, европским црвеним листама, као и Црвеним листама земаља из окружења, уколико су таксони процјењивани на поменутим нивоима.

У наредном периоду планирана је надоградња ова два модула на начин да ће за сваку врсту бити  приказано просторно распрострањење, у складу са доступним подацима. Овај врло комплексан и захтјеван задатак ће се обављати у фазама, за поједине групе организама.

Током 2021. године извршено је ажурирање и допуњавање модула Заштићена подручја. Поред додавања нових заштићених подручја, извршено је и допуњавање података за постојећа подручја. То се посебно односи на фотографије и информације о општим карактеристикама подручја, док су битне напомене означене симболом уз одговарајуће објашњење. Ове напомене су углавном везане за  разлике у површини полигона заштићених подручја, од оних наведених у акту о заштити, а за поједина подручја и за историјат заштите.