Осврт на археолошке локалитете у селу Оцркавље, општина Фоча
На подручју општине Фоча евидентиран је велики број археолошких локалитета из различитих периода људске прошлости. Не осврћући се на поједине од њих који би се могли узети као репрезентативни за одређене периоде људске прошлости, фокус, бар овога пута, је на подручју села Оцркавље. Повод томе је позив мјештана овога села, који поручују да им је вријеме који су због новоносталих епидемиолошких околности, послужило у бољем сагледавању простора, и чињеници да су генерацијама на њивама, које се обрађује изоравали цријеп. Поред њиве породице Голубовић, налазе се и на гомилу насути остаци разбацаног камена, на којима се спорадично могу примјетити трагови обраде и остаци цријепа. Према подацима из литературе, у Оцркављу се у оквиру православног гробља налази усамљен стећак, али увидом у стање на терену утврђено је и да се и мимо границе гробља налази скупина од око петнаестак стећака. Стећак евединтиран у простору гробља посебно је интересантан због натписа, који према тумачењу, помиње извјесног Досту, чији је син ктитор његовог надгробног обиљежја. Такође, у оквиру гробља налазе се примјерци лијепо обрађених и украшених крстача из периода 18. и 19. вијека. Из разговора са мјештеанима створили смо приближнију слику прошлости овога краја, кроз указивање на чињенице да и раније овај крај походили истраживачи који су потврдили остатаке претежно смјештене у римско доба, на основу налаза типично римске грађевинске керамике (тегуле), те остатака зидова пронађених на оближњем локалитету Ђумуркана. Ријеч је у првом реду о њивама које су у власништву породице Нинковић гдје су пронађени остаци смјештени у временски период од 1. до 4. в.н.е.
Такође, у близини тзв. Оцркавске ћуприје- старог турског моста, налазио се камени саркофаг са антропоморфном удубином, који је нажалости поломљен и бачен у страну.
Захваљујући мјештанима овога села, поготово Биљани Голубовић, на чији смо позив посјетили Оцркавље, евидентирани су нови локалитети на овом подручју, што је још један доказ чињеници да без сарадње са мјештанима нема адекватне евиденције, а шире ни заштите културно- историјског насљеђа било ког краја.
Фотографије:
Related Posts
Претрага
Најновије вијести
- Подводна фауна и флора као мотив поштанских марака
- У примјени нови Закон о заштити природе
- Јавно оглашавање Елабората о утврђивању “Цркве Успења Пресвете Богородице” манастира Добрун културним добром од изузетног значаја
- Одржана промоција књиге Сисари Парка природе “Цицељ“ и окружења
- Учешће Завода у пројекту CultHeRit
Категорије
- Културно-историјско насљеђе (29)
- Остало (1)
- Природно насљеђе (84)